Včely

Péče o přírodu naše žáky opravdu baví

logo
Náš projekt zaměřený na podporu environmentální výchovy v základní škole (Implementace principů EVVO do ŠVP a nabídky volnočasového vyžití v obci Metylovice) podporovaný částkou 80 tisíc korun Krajským úřadem Moravskoslezského kraje se pomalu chýlí ke konci. Děti v rámci pracovních činností a přírodovědy pracují na školní zahradě, která získala ucelenou podobu výstavbou skleníku, pařeniště, záhonů a ovocných keřů. Z vlastních předpěstovaných sazenic se žáci snaží vypěstovat si rajčata, papriky, jahody, salát, kedlubny a květák. Třešinkou na dortu bude pro ně sběr jahod.

Oddělky včelstev jsou již umístěny na pevné stanoviště u muzea, kde vznikl malý včelařský areál. Jeden z úlů je vybaven kamerovým systémem, který umožňuje sledovat dění v úle jak na česně, tak i uvnitř samotného úlu. Druhý úl je z části prosklený, aby mohly děti průběžně sledovat činnost včel během celého vegetačního roku. Třetí úl je zateplený a čtvrtý je bez zateplení. „Důvodem toho, že každý z úlů je jiný, je to, aby žáci mohli sledovat a především srovnávat, jak se mění životní podmínky včel v různých prostředích a jak odlišně se včelstvo vyvíjí. V současné době žáci svépomocí v rámci kroužků a pracovních činností skládali rámky, drátkovali je, zatloukali zděře a zatavovali vozkové mezistěny. Je dobře, že se sami podílejí na přípravě úlů a chystají se na první činnosti. Sama jsem zvědavá, jestli někdo u včelaření zůstane,“ usmála se ředitelka školy Renata Spustová.
V rámci tohoto projektu rovněž děti ze základní a mateřské školy z oddělení Sluníčko navštívily aktivní besedu o životě včel. Dozvěděly se, jak to v úlech vypadá, co dělá včelí matka, včelí dělnice, mladušky, létavky a trubci a jaká jsou vývojová stádia v životě včely. Dozvěděly se toho hodně i o vzniku a zpracování medu.

Další částí projektu je naučit děti pečovat o domácí mazlíčky. „Máme pavouka Břeťu, korálovku Boženku, bílého ježka Tomiho, králíky a rybičky. Mezi dětmi je o tyto činnosti velký zájem. Umožňuje jim přímo pracovat se zvířaty starat se o ně, mít k nim úctu a uvědomit si, že mají své potřeby  a nároky, které není možné opomenout,“ doplnila Renata Spustová.                                                                                                                                                                                                                 Pavla Mročková

Odkaz – natáčení Českého rozhlasu v naší škole:

<iframe src=“http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3652249/embedded/dark“ scrolling=“no“ style=“border:none;height:160px;width:100%;overflow:hidden“></iframe>

ZŠ Metylovice v rámci projektu sleduje dění ve včelích úlech.
Technicky je sledování zajištěno dvojicí webkamer, přičemž první z nich sleduje dění přímo v úlu, druhá je nasměrována na dění před úlem (přílet a odlet včel).
Žáci a ostatní zájemci tak mohou sledovat dění online.

Online přenos neleznete na těchto adresách:

Zvolte anonymní přístup a následně případně nainstalujte a povolte použití navrhovaných doplňků.

Medobraní 2016

Z našich školních úlů vytočil včelař Pavel Vraník dětem 35 kg medu. Je to naše první medobraní. Poděkování za skvělé a především pilné včelí oddělky patří včelaři Aleši Pinkovi.